Bábätku by ste mali dopriať masáž: Prečo a ako?
Prečo, ako a kedy masírovať bábätko?
Spôsobov, ako upokojiť bábätko, je viacero. Jednou z takýchto upokojujúcich vecí je aj masáž bábätka. Tak ako je masáž príjemná pre dospelého, aj bábätká sa rady nechajú zahŕňať láskyplnými jemnými dotykmi pri masáži.
Pomôže uplakanému a nervóznemu bábätku
Masáže predstavujú pre bábätko veľmi príjemné chvíľky. Masáž ho upokojí a zmierňuje napätie a stres u bábätka, prispieva k lepšiemu spánku, pomáha pri bolestiach bruška či kolikách. Dokonca niektorí odborníci hovoria aj o posilnení imunitného systému bábätka vďaka masážam.
Masáže môžu pomôcť aj pri nepríjemnostiach spojených s prerezávaním zúbkov a niektoré špeciálne ťahy pomáhajú aj pri problémoch so zahlienením.
Vedecké štúdie tiež preukázali, že mamičky, ktoré masírujú svoje bábätko, menej trpia popôrodnými depresiami. Tie sú totiž často zapríčinené tým, že matka nevie dostatočne dobre reagovať na potreby a signály svojho bábätka. Masáže bábätka pomáhajú mamičke lepšie sa naladiť na dieťa, porozumieť jeho potrebám a signálom, prehlbuje sa citové puto medzi matkou a dieťaťom, čo je dobrou prevenciou depresívnych stavov.
Prostredníctvom láskyplných dotykov pri masáži dáva mamička dieťatku pocit istoty, bezpečia a lásky.
Masáže bábätiek pritom nie sú nijakým hitom posledných rokov, ale majú veľmi dlhú tradíciu, nakoľko už v dávnych časoch ľudia prišli na to, že láskyplné dotyky prospievajú ako fyzickému tak i psychickému zdraviu.
Kedy masírovať bábätko?
Aby bola masáž naozaj prínosom pre bábätko, je dôležité vedieť, kedy bábätko masírovať. Určite nie je vhodnou dobou čas po napapaní. Masáž by v takom prípade mohla viesť až ku grckaniu bábätka. Dieťatko by nemalo byť ale ani hladné či veľmi unavené. Je treba citlivo sledovať signály bábätka a rozpoznať, kedy bude masáž vhodná. Veľa mamičiek masíruje bábätko po kúpaní, pred večerným spánkom. Takáto masáž pred spinkaním môže pomôcť bábätku uvoľniť sa pred nočným odpočinkom a lepšie zaspať. Nie je to však jediná vhodná doba, je na vás a vašom bábätku, kedy si urobíte čas na príjemnú masáž.
Masáže bábätka sa neodporúčajú v prípade, že má bábätko horúčky, je v akútnom stave choroby, pri rôznych kožných ochoreniach či ranách.
Ako na to?
Veľmi podstatným pravidlom pri masáži bábätka je vedieť, ako správne masáž robiť. To sa môžete naučiť jednak z rôznych príručiek, z časopisov, potom je tiež možnosť prihlásiť sa na špeciálny kurz detských masáží. Takéto kurzy organizuje aj naša Agentúra. Najblilžší termín kurzu je 17.01.2014, miesto Trnava. Srdečne Vás pozývame.
Na masáž je dobré používať kvalitný prírodný olej. Zvoľte si čo najkvalitnejší, najlepšie čistý prírodný olej v bio kvalite – vhodné sú napríklad mandľový, sezamový či olivový olej. Trošku si nalejte do dlane, jemne zohrejte a potom priložte na pokožku bábätka.
Dôležité je aj prostredie. Vytvorte si pokojnú a príjemnú atmosféru, pustite si relaxačnú hudbu a tiež dbajte na dostatočnú teplotu vzduchu v miestnosti, kde bábätko masírujete, aby mu nebolo chladno. Ideálna teplota je okolo 22-24°C.
Pozor na prstene alebo ostré nechty, ktorými by ste bábätku mohli ublížiť. Vaše pohyby by mali byť jemné, plynulé a pokojné. Stále sledujte reakcie bábätka a ak by sa mu niečo nepáčilo, nerobte to.
Bábätká môžete začať jemne masírovať prakticky už od narodenia a postupne dovtedy, dokedy to vám i drobčekovi vyhovuje.
Nielen mamička
Hoci zvyčajne sa masáže bábätiek považujú za záležitosť mamičiek, je výborné, ak sa to naučí aj otecko. Prostredníctvom masáže sa môže otecko zapojiť do starostlivosti o bábätko už od narodenia a nájsť si tak k nemu ľahšie cestu.